Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Motoreduktory z regulacją

Regulowany motoreduktor z falownikiem

Motoreduktory z regulacją obrotów

Motoreduktory z regulacją obrotów poprzez wariator cierny napędzany silnikiem elektrycznym, który to motowariator napędza przekładnie ślimakową lub przekładnię walcową. Taki zestaw z przekładnią walcową czy przekładnią ślimakową może służyć do napędu aplikacji, gdzie jest konieczność na stanowisku przez człowieka korygować prędkość obrotową napędzanego wału maszyny. Jest to dobre i sprawdzone rozwiązanie stosowane z sukcesem. Oczywiście można zastosować do takiego motowariatora przekładnie walcowe różnej konstrukcji gdzie, jest konieczność płynnej regulacji obrotów. Poprawnym wyborem również będzie zastosowanie przekładni walcowej CRM czy przekładni walcowej CFM. Również dobrym wyborem będzie przekładnia kątowa czyli przekładnia walcowo stożkowa CKM, aby uzyskać motoreduktor regulowany czyli motoreduktor z regulacją obrotów na biegu napędu maszyny. Taki zestaw napędowy regulowany, czyli taki motoreduktor z płynną regulacją obrotów. Regulację obrotów wyjściowych można dokonać w motoreduktorze regulowanym przez falownik lub przez wariator cierny. Jeden i drugi sposób regulacji obrotów motoreduktora jest możliwy przy zasilaniu 400v i przy zasilaniu 230v. Tak dla przykładu motoreduktor 230v z regulacją obrotów może być sterowany falownikiem lub wariatorem ciernym. Jeszcze inna możliwość to regulować obroty motoreduktora poprzez wariator pasowy Motowariatory pasowe na zapytanie

Motoreduktor z płynną regulacją obrotów przez przekładnię cierną - wariator cierny czyli motowariator

 

Motoreduktory z regulacją obrotów przez:

W jednym i w drugim przypadku regulujemy obroty podczas biegu maszyny. Jeśli używamy wariator cierny to poprzez zbliżanie i oddalanie satelit wariatora ciernego do środka osi. W ten sposób zwiększamy lub zmniejszamy obroty wyjściowe. Regulacji obrotów dokonujemy ręcznie pokrętłem wariatora ciernego. w tym przypadku otrzymujemy motoreduktor z regulacją obrotów przez wariator cierny.

Natomiast gdy regulujemy obroty motoreduktora falownikiem to podwyższamy lub zmniejszamy częstotliwość prądu w Hz. Nominalna częstotliwość prądu w sieci zazwyczaj jest 50Hz. Silnik elektryczny standardowy również posiada nominalne zasilanie prądem 50H. Jeśli podwyższamy na wejściu do silnika elektrycznego częstotliwość powyżej 50hz to tym samym automatycznie podnosimy obroty nominalne silnika. Jeśli obniżamy częstotliwość zasilania silnika elektrycznego poniżej 50Hz to obniżamy obroty w ten sposób nimi regulując.

Podłączony silnik do przekładni walcowej czy przekładni ślimakowej dostarcza regulowane obroty na wejściu do przekładni. Dzięki temu moto reduktor wydaje z siebie regulowane obroty za pomocą falownika przez częstotliwość prądu.

W tym przypadku otrzymujemy motoreduktor z regulacją obrotów przez falownik.

 

 Motoreduktor z regulacją obrotów przez falownik - obliczenie obrotów wyjściowych:

Zasilanie motoreduktora przez falownik - przemiennik częstotliwości odbywa się poprzez zmianę częstotliwości zasilania w Hz. Również wpływ na prędkość obrotową silnika motoreduktora z regulacją ma jego konstrukcja czyli ilość par biegunów (należy zwrócić uwagę, że ilość par biegunów a na ilość samych biegunów silnika - konieczne dla poprawności obliczeń)

Do obliczenia prędkości obrotowej silnika motoreduktora z regulacją falownikiem należy posiadać dane:

f - częstotliwość prądu zasilania,

p - ilość par biegunów silnika elektrycznego (np.: 900obr/min - 3 pary,  1400obr/min - 2 pary, 2800obr/min - 1 para),

n - obliczeniowe obroty silnika elektrycznego,

 

         f x 60

   n = -------

           p

Przy znajomości przełożenia reduktora walcowego czy ślimakowego, zastosowanego silnika w motoreduktorze i zasilania silnika w Hz, możemy dość precyzyjnie obliczyć prędkość wyjściową motoreduktora z regulacją poprzez falownik - oraz jego zakres regulacji. W zależności od jakości użytego silnika i falownika - przemiennika częstotliwości i zakresu stosowania regulacji będzie się utrzymywał na stałym poziomie moment obrotowy w Nm lub nie.  Warto zatem rozważyć takie dane techniczne przed wyborem motoreduktora z regulacją i samej regulacji dla osiągnięcia właściwych parametrów pracy napędu ze sterowaniem.

 

 Silnik motoreduktor poddawany regulacji obrotów poniżej 50Hz powinien być wyposażony w obce chłodzenie silnika. Obce chłodzenie silnika zachowuje nominalne obroty wentylatora. Tym samym motoreduktor z regulacją obrotów przez falownik pozostaje w komforcie pracy z właściwym - odpowiednim chłodzeniem - przewietrzaniem. Użycie obcego chłodzenia przy użyciu prądu zasilania poniżej 25Hz jest koniecznością i gwarantuje schładzanie silnika na odpowiednim poziomie. Silnik motoreduktor regulowany poniżej 25Hz w takim układnie nie przegrzewa się. Daje to wysoką wydajność motoreduktora z silnikiem bez postojów maszyny

 

Tu układ silnik motoreduktor to wariant w zależności od wyposażenia do regulacji obrotów w sposób płynny.

Większość motoreduktorów z silnikiem elektrycznym przewidzianym do zasilania przez falownik nadaje się do regulacji obrotów.

Motoreduktor regulowany przez falownik - motoreduktor falownik
Motoreduktor regulowany przez wariator cierny ręcznie czyli motoreduktor z regulacją obrotów płynną na biegu

tagi:

motoreduktor z regulacją obrotów, motoreduktor z falownikiem, motoreduktor 230v z regulacją obrotów, motoreduktor z płynną regulacją obrotów, motoreduktor regulacja, motoreduktor falownik, motoreduktor regulowany, motowariator, wariator cierny